Už zase běžíte k popelnici? Vynášet další pytle s oblečením? Vyklidíte skříně a budete minimalisté? To by paní Orsola nejspíš neschválila. A tak ten náklad zase položíme. Vytáhneme, co je na vrchu: koukejme, zachovalý lyžařský svetr. Pěkně se do něj zachumláme a začteme se do knihy Loved Clothes Last (Milované oblečení vydrží). Napsala ji právě paní Orsola a přináší úplný opak všech vyhazovacích trendů. Autorka to nazývá „radikální schraňování“ (radical keeping).

Orsola de Castro je známá módní aktivistka – hlavně proto, že spoluzaložila iniciativu Fashion Revolution, která upozorňuje na poměry v módních továrnách v chudých zemích a kritizuje fast fashion. Dnešní móda, to je nadprodukce, nutkání nakupovat hraničící se závislostí, nadbytek, vyhazování, říká. Chce to změnit a my podle ní můžeme též. Její nová kniha obsahuje řadu praktických tipů, jak si uchovat svoje oblečení jednou provždy – prý „jako přátele“.

Tak třeba ho přehnaně neprat. Ať si své kamarády zbytečně neošoupeme. Orsola de Castro nabádá vrátit se ke zvyklostem předků, oblečení větrat, slunit, skvrny odstranit vlhkým hadříkem. Anebo je zakrýt. Sama autorka má pro ten případ v kabelce vždycky nějakou tu brož, kterou pohotově připne na potřísněné místo. No vida, jako nové.

Dále zašívat. Zašívání, látání, záplatování, tahle téměř už vymřelá dovednost znovu ožívá. A kdo neumí zašívat nenápadně, ať zašívá nápadně, díru je možné ozdobit korálky či výšivkou. Anebo ji prohlásit za paměť kabátu či…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte