62_beranek
Josef Beránek, Jan Sokol: Odvaha ke svobodě

Jen krátce před smrtí stihl Jan Sokol vydat knihu Odvaha ke svobodě. Jeho partnerem v rozhovoru byl opět publicista Josef Beránek, s nímž už vydal autobiografickou publikaci Nebát se a nekrást (Portál 2003). Nové interview se v šestnácti kapitolách zaměřuje víc na jeho promýšlení zásadních otázek současnosti, k němuž v závěrečné části přináší i tresť jeho myšlenek o rytmu a čase, vývoji práva či náboženství. Představuje tak reprezentativní průřez jeho myšlením a mnoha odlišnými oblastmi, jimiž se zabýval – a v tom může být překvapivé. Přináší obraz myslitele, který uměl syntetizovat a popularizovat poznatky z mnoha oborů a zasazovat je do kontextu uvažování antických myslitelů i soudobé filozofie.

Tragicky vážně

Vyučený zlatník Sokol (1936) dálkově studoval matematiku na MFF UK a do roku 1990 pracoval jako programátor. Patřil k první vlně signatářů Charty 77, po roce 1989 byl poslancem a ministrem školství, neúspěšně kandidoval na úřad hlavy státu. Především ale působil jako univerzitní pedagog a byl prvním děkanem Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, k čemuž potřeboval po převratu získat potřebné tituly.

V knize někdy vyjadřuje stud, že jeho vzdělání nebylo tak systematické, ale třeba Jiřina Šiklová jej označila za jednoho z nejvzdělanějších lidí, které poznala. Každopádně z jeho výkladů promlouvala právě bohatá zkušenost vycházející z rukodělných profesí. Sám přiznává, že mu někdy stačilo nepříliš komplikované vysvětlení, čímž…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte