Na jiném místě v tomto časopise se pojednává o novém nástroji v rukou EU, jak trestat pachatele lidskoprávních zločinů ze třetích zemí. Jde o obdobu amerického Magnického zákona, který uvaluje finanční a vízové sankce na Rusy zodpovědné za porušování lidských práv. Název nese podle ruského právníka Sergeje Magnického, který odhalil korupci v nejvyšších patrech ruské mocenské elity a odměnou za to mu byl žalář, kde v roce 2009 zemřel na následky mučení. Později Američani zákon rozšířili, takže se už nevztahuje jenom na Rusy, a evropská norma převzala tohle širší pojetí.

Od počátku vyjednávání na půdě EU se Magnického zákon používal jako referenční odkaz, aby hned každý věděl, o čem je řeč. Příběh Sergeje Magnického je všeobecně známý, vymezení a účel normy byly také jasné. Přesto když se unijní novinka přijímala, nikdy se neuvažovalo o tom, že by se jmenovala stejně. Proč?

Protože EU není stát, ale hybridní mezinárodní organizace, a tomu odpovídá její názvosloví. Dění v Unii je tak obalené do technického jazyka, který nejenže ubírá projektu na přitažlivosti, ale především komplikuje jeho porozumění, protože pod používanými názvy si laik často těžko co představí. Když se například řekne ministr zahraničí, každý ví. Ale „vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku“? (A to je ještě ten lepší příklad!)

Kromě byrokracie je tu navíc politika a i ona vyřadila z možného názvu evropské normy odkaz na americký originál, protože členské země se sklonem k…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte