Předminulý pátek se podle čínského kalendáře rok krysy přehoupnul do roku buvola. Nové období prý bude přát lidem, kteří jsou vytrvalí a umějí se spolehnout sami na sebe. V Česku si v tyto dny připomínáme jiný předěl: končí rok křečka, během něhož některým lidem nic jiného než spolehnout se sami na sebe nezbylo. A hned začíná další rok křečka, kdy se na tom nejspíš moc nezmění.

Když před rokem Stanislav Křeček skládal slib jako nový veřejný ochránce práv, provázely jeho nástup do funkce značné obavy. Už jako zástupce bývalé ombudsmanky Anny Šabatové totiž kupříkladu veřejně rozporoval a zpochybňoval závěry, k nimž dospěl přímo úřad, do jehož čela mířil. Zejména se to týkalo tématu diskriminace, jedné z hlavních agend ombudsmana, kterou v Česku podle Křečka téměř nikdo nezažívá, protože si na ni de iure nikdo nestěžuje, přestože z výzkumů kanceláře opakovaně vyplynulo, že malý počet podaných stížností je způsoben zdlouhavostí a nákladností jejich vyřízení.

Diskriminaci téměř nikdo nezažívá, protože si na ni de iure nikdo nestěžuje.

Tweetni to

Jak upozorňují v otevřeném dopise, který minulé úterý zaslali premiéru Andreji Babišovi a poslancům zástupci šestnácti organizací a občané romského původu působící ve vládních radách pro záležitosti národnostních menšin, po roce je nade vši pochybnost, že se obavy naplnily zejména u skupiny, která je prokazatelně v Česku diskriminací ohrožena nejvíce – Romů. Autoři psaní sesbírali výroky, v nichž Křeček…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1736

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte