Tenista lobuje, lobbista lobbuje. Takto se dá ve stručnosti shrnout rozdíl mezi slovesy „lobovat“ a „lobbovat“, jež se v praxi mnohdy zaměňují. Tenisoví fajnšmekři to znají: Míček vyletí obloukem vzhůru nad protihráče pobíhajícího u sítě a pak přistane v kurtu na jeho straně někdy jen centimetr před základní čárou nebo přímo na ní. Pokud je lob dostatečně vysoký, soupeř proti němu nemá šanci.

To „lobbista“ (ne však „lobbysta“ ani „lobbyista“) si možná tenis také někdy zahraje, ale nejčastěji je k vidění v parlamentních kuloárech i jinde při neformálních schůzkách, kde se snaží lobbovat, tedy přesvědčit zákonodárce, aby podpořili tu či onu verzi zákona. A tak existuje například mocná uhelná lobby, která dělá vše pro to, aby uhelné elektrárny jely naplno co nejdéle na úkor obnovitelných zdrojů energie – jejichž zástupci ovšem rovněž mají svoje lobbisty.

Původ lobbingu sahá až do starověkého Říma. Už tam se v předsálích mocných scházeli lidé, aby torpédovali výsledek rozhodování ve svůj prospěch. Moderní lobbing vznikl v Británii a v USA, kde se odehrává v předsálí (angl. lobby) tamních parlamentů. V obou zemích má silnou tradici a také profesní etický kodex. Cílem lobbistů jsou ale i úředníci, kteří disponují určitými pravomocemi, nebo média. Lobbing je tedy nedílnou součástí demokratického procesu, pokud ale probíhá transparentně a podle jasně daných pravidel.

A jak je to u nás? Přinejmenším od dob Miroslava Šloufa či Marka Dalíka převládá v české veřejnosti…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Vařáková

varakova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 31

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte