Také s dávkou zděšení sledujete, jak se mění tuzemské ploty? Rozmáhá se nám tu totiž takový nešvar.

Vlastně dva nešvary. Zahrady se uzavírají za stěnami z betonových prefabrikátů, co se snaží předstírat, že imitují zeď. A ještě podivnějším zvykem se stává natrvalo potáhnout pletivo druhou vrstvou ze zelených pruhů polyetylenové tkaniny. Před pár lety se obojí objevovalo jenom pořídku. Teď ale hlavně v nových čtvrtích na periferiích jako by se pomalu zařazovalo k charakteru města. Majitelé zahrad přitom svorně podkopávají tři trendy, kterým asi ponejvíce fandíme: sousedské soužití, místo pro přírodu a kvalitní architekturu.

Účel je očividný: laciné soukromí. Člověk patří k teritoriální fauně. Jenomže, řečeno s Robertem Frostem: „Než postavil bych zeď, přec rád bych věděl, co obezdím a co nechávám za zdí.“ Město Canberra v roce 1924 vyhláškou, jež dodnes platí, směrem do ulice ploty úplně zakázalo. Radní chtěli, aby se občanstvo neuzavíralo v anonymitě. Metropole, které bylo pouhých devět let, teprve utvářela svou urbanistickou tradici, takže mohla přicházet s novými nápady. Náš útěk do úkrytu zažité zvyky naopak rázně mění – ohlašuje konec dobám, kdy soused se sousedem mluvili přes plot. Kolaterální obětí betonových stěn se stávají menší zvířata, před nimiž se zahrady neprostupně uzavřou. Angličané mimochodem dělají pravý opak. Iniciativa Ježčí ulice už pomohla udělat přes 12 tisíc průchodů ve zdech.

Největší ránu ovšem dostává vkus. Léta se nás architekti snažili…

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte