62_jedrowski
Tomasz Jedrowski: Plavec ve tmě

Na zboží všeho druhu se stojí ubíjející fronty, v nichž se lidé bojí vyjádřit vlastní názor, zatímco pokrytečtí pohlaváři využívají zkorumpovaného systému ve svůj prospěch. A k tomu přetrvávající katolické dědictví hlásá, že homosexualita je ostudná vášeň a hřích. Takové je Polsko počátku osmdesátých let, do kterého zasadil svůj debut Plavec ve tmě šestatřicetiletý, anglicky píšící Tomasz Jedrowski. A právě atmosféra východního bloku se stává dějištěm a kontrapunktem pro jeho homosexuální romanci o utajované a ztracené lásce, která se nese v podobně tíživém a současně zjitřeném tónu.

Je dobré vědět, že autor prožil dětství a mládí v Německu devadesátých let a atmosféru vlasti svých rodičů v době reálného socialismu zrekonstruoval na základě matčiných vzpomínek. Jeho příběh citového dospívání začíná prvním milostným vzplanutím protagonisty, které je o to závratnější, že dotyčný chlapec je „jiný“ i svým židovským původem. Už naplněnou lásku pak Ludwig potká ve studentském věku, kdy si na pár dní v létě u jezera v lesích vytvoří malý soukromý ráj. Ten ovšem po návratu „do civilizace“ nemůže pokračovat a oba hrdinové si musí vybrat, co budou soukromě i veřejně dělat dál.

Volba mezi svobodou a totalitou je přitom pro mladíky s hlavami plnými ideálů ve stylu buď – anebo. Zatímco oportunistický Janusz zůstává a postupně se podvoluje režimu, vypravěč Ludwig skončí po mnoha peripetiích se zlomeným srdcem jako emigrant v Brooklynu. Z Ameriky pak zpětně, formou jakési…

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte