Zpráva o prodloužení dohody o kontrole jaderných zbraní mezi Ruskem a Spojenými státy zní přibližně stejně přitažlivě jako informace o opravě místní trafostanice. Je to pochopitelné, v obou případech se jedná o součást infrastruktury, bezpečnostní nebo energetické, běžný občan ji nevnímá a považuje ji za samozřejmou. Když o ní nic neví, znamená to vlastně, že dobře funguje. Problém by nastal teprve ve chvíli, kdy by někde něco explodovalo.

K doslovné explozi se v případě dohody New START přímo neschylovalo, prodloužení její platnosti o dalších pět let přišlo ale minulou středu v poslední chvíli: v pátek by smlouva zásadně omezující počet strategických jaderných hlavic Ruska a Spojených států vypršela. V takovém případě by obě mocnosti mohly nejen ve svých skladech oprášit tisíce dalších zakonzervovaných hlavic, ale zároveň by neexistoval systém, na jehož základě by šlo jejich počínání kontrolovat. Spojené státy přitom právě díky funkčnímu kontrolnímu systému mají za to, že Rusko dohodu, uzavřenou v roce 2011 mezi prezidenty Obamou a Medveděvem, až dosud spolehlivě dodržovalo.

Dohoda New START rozhodně není dokonalá. Nezahrnuje taktické jaderné zbraně kratšího doletu a netýká se vývoje nových jaderných zbraní. Zároveň omezuje pouze dvě zmíněné největší jaderné velmoci, ale nikoli Čínu, jejíž jaderný arzenál se mezitím utěšeně rozrůstá – byť stále nedosahuje potenciálu Ruska a USA. Zároveň ale je New START vlastně poslední vzájemnou dohodou mezi jadernými mocnostmi,…

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1674

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte