ropovod2
Ropovod 2. (Přemysl Procházka)

Na fakultě nás v prváku bylo tisíc. Není v lidských silách, aby si nás vyučující všechny zapamatovali jménem. Obzvlášť pokud těch ročníků učí několik a každý rok přibývají další a další stovky studentů. Jsou tu docenti a profesoři, kteří učí i třicet let. Těch seznamů jmen, co už jim muselo za takovou dobu projít rukama… To mě si ovšem zapamatovali ihned. Někteří dokonce už při přijímačkách, a tak mě na začátku akademického roku oslovovali jako svého starého známého. Bylo mi to sympatické, ale na druhou stranu jsem věděl, co za tím vězí. Moje jméno je totiž úkaz. Opravdu nemůžu pochopit, proč mi rodiče dali jméno Demeter. Jako by nestačilo, že se příjmením jmenuju Lakatoš. Demeter Lakatoš.

Máma proti tomu protestovala. Chtěla mi dát jméno jako Kristián nebo Sebastián, ale táta řekl, že se u nich dědí z otce na syna už několik generací a že on tuhle tradici rozhodně neporuší. A tak mám tohle degešácké jméno. Abych toho do vínku nedostal málo, z máminy strany jsem katolík. Celé dětství a dospívání jsem se bál, co by se stalo, kdyby na to ostatní přišli. Vysmáli by se mi? Přestali by se se mnou bavit? Anebo ještě hůř?

Jako malý jsem viděl dokument, jak v Americe v padesátých letech lynčovali černochy. Jak si v přesile vyhlédli jednoho černého kluka, svázali ho, kolem krku mu uvázali provaz, pověsili ho na strom a klacky a vším možným, co měli po ruce, ho bili, dokud nebyl mrtvý a jeho tělo znetvořeno k nepoznání. Bál jsem se, že stejný osud stihne i mě, a tak když se…

1_obalka_R51_52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R51_52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte