Sto padesát českých ženistů se chystá na polsko-běloruskou hranici pomáhat svým spojeneckým kolegům s látáním děr v žiletkovém plotě, který Poláci staví na obranu proti ilegálním migrantům mířícím na jejich území z Běloruska. Na vojenské pomoci se shodla prakticky kompletní tuzemská politická reprezentace od prezidenta Miloše Zemana přes vládu Andreje Babiše, nastupující vládu Petra Fialy a nečeká se ani problém při schvalování operace v obou komorách parlamentu. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek vysvětlil, že otázka je, jak Polsku pomoci co nejefektivněji, „protože na polské hranici se nachází sedm tisíc migrantů, které může Lukašenkův režim pustit do Evropy“.

Rozhodnutí chránit evropskou hranici ostnatým plotem, vojáky a policisty před pár tisíci uprchlíků ze zemí, kde jim hrozí nebezpečí, by ještě před nedávným časem vzbudilo docela velký odpor značné části evropských politiků i veřejnosti. Situace na polských hranicích ale pohled posunula. Většina běženců se do Běloruska dostala s pomocí režimu tamního diktátora Aljaksandra Lukašenky organizovaně a jako jeho nástroj k destabilizaci polské společnosti, jejíž strach z migrantů a nechuť k jejich přijímání je přinejmenším stejný jako v Česku, tedy velký. Ale přece jen je tu otázka, zda by se Lukašenkův atak nedal při vší jeho vážnosti vyřešit vstřícněji – myšleno vstřícněji vzhledem k uprchlíkům, kteří za nic nemůžou a tráví týdny bez perspektivy v zimě, často bez jídla a bez zdravotního zabezpečení a…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte