5-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Nejspíš to znáte: jdete si pro oběd do výdejního okénka restaurace, obsluha je na vás milá, usmívá se – a vy přesto tušíte, že lidé, kteří vám připravili jídlo, jsou v zoufalé situaci. Přijdete domů a pustíte si zprávy s výčtem vládních selhání: Ti, kdo se veselili v oficiálně zavřeném hotelu, zůstávají ve funkcích? Drahý expresní nákup čínských jehel, které se nehodí k očkování? Šéf očkovací kampaně, nejdůležitější akce v zemi, zaměstnaný na půl úvazku? Bývalý ministr, který tu zničehonic doporučuje v Evropě neschválenou a nedostatečně otestovanou ruskou vakcínu? Tohle už opravdu není možné, říkáte si, takové věci se prostě nemohou dít.

V rozporu se všeobecně rozšířeným pocitem se přitom zdá, že lidé vládní nařízení dosud celkem dodržovali. Alespoň to naznačují grafy mobility občanů, které přibližně kopírují minulé lockdowny a rozvolnění. Frustrace však právem roste. Jak ukazujeme v textu o umírání na str. 38–41, současná vysoká nálož viru v populaci je důsledkem dlouhé řady konkrétních vládních chyb i jistého myšlenkového nastavení lidí, kteří v této zemi rozhodují a kteří epidemii dlouho podceňovali. Právě oni nás dovedli tam, kde teď jsme.

Důvod, proč zažíváme možná nejtěžší období od pádu komunismu, je ale hlubší. Zle je v celé Evropě, začíná se projevovat vliv nové, nakažlivější mutace koronaviru. V Česku zřejmě kvůli ní přestávají počty nakažených klesat. A právě kvůli britské mutaci kabinet poprvé od loňského jara bere nemoc vážně a jedná relativně včas.

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte