15_tema01_varianta_jaros
Martin Kuba v budějovickém očkovacím centru; ilustrační foto

Vidět nového jihočeského hejtmana v akci už udělalo dojem i na jeho kolegy v Asociaci krajů ČR, které Martin Kuba předsedá. „Je na něm vidět, že má zkušenost s řízením lidí, je informovaný, umí se rychle zorientovat,“ říká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který ve vedení asociace zažil bývalou šéfku Karlovarského kraje Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO) a Kuba podle něj zvládá práci výrazně líp. „Spojuje lidi, hledá schůdné cesty, má moji plnou podporu,“ spustí Netolický chválu, která se mezi politickými konkurenty málokdy slyší. „Asociace hejtmanů se díky němu může stát v politice silným hráčem.“

Martin Kuba se skutečně během několika měsíců od krajských voleb uvedl jako nepřehlédnutelný zjev české politiky. V roce voleb do sněmovny by měl stát spíš stranou zájmu, protože na poslanecký mandát odmítl kandidovat a znalci politického provozu ho podezírají, že alibisticky čeká na výsledek své strany. Pokud pravice uspěje, zůstane příští roky pánem na jihu Čech. Pokud ne, vyzve předsedu ODS Petra Fialu a zkusí se vrátit do celostátní politiky.

Zapadalo by to do kontextu Kubovy politické kariéry. Málokdo zažil tak velký pád jako současný jihočeský hejtman a možná nikdo (kromě jistého Zemana) se neuměl tak zázračně vrátit zpět.

Kuba se objevil v ODS jako čerstvě promovaný nenápadný mladý lékař téměř před 20 lety. Jeho cesta na medicínu nebyla zrovna přímočará a podle Kubových známých do značné míry charakterizuje jeho houževnatost. Ze základní školy zamířil na stavební průmyslovku, po ní ale nešel do práce nebo na vysokou školu, ale pro další maturitu, tentokrát na střední zdravotní škole, v oboru záchranář, a před vstupem na medicínu musel dohánět biologii a chemii.

Do ODS vstoupil v roce 2003 a rozkoukával se tam v čase, kdy byla tahle strana po mocenském paktu s ČSSD, zvaném opoziční smlouva, ve velkém útlumu. „Na přelomu tisíciletí u nás skončila doba starého dobrého pravolevého dělení, které nás do té doby pohánělo. Lidi v politice začínalo víc zajímat, jak si zajistit přístup k dotacím,“ vzpomíná na ty časy někdejší předseda budějovické ODS Miroslav Beneš.

Dodejme, že v zájmu o dotace vynikali především Benešovi spolustraníci a různí jejich přátelé z byznysu. Dokonce se tradovalo, že kdo chce uspět v podnikání, potřebuje vstoupit do politické strany, přesněji řečeno do ODS, která byla v regionech nejsilnější a velkou měrou rozhodovala o tocích veřejných peněz. A právě Martin Kuba byl jedním z nových straníků, kteří se uměli tomuto trendu dobře přizpůsobit.

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte