Právě uplynulý týden přinesl první otevřenou bitvu mezi farmaceutickými firmami a vedením Evropské unie. Jde samozřejmě o toužebně očekávané vakcíny proti novému koronaviru a rozbuškou se stalo oznámení v pořadí už druhé společnosti, britsko-švédské AstraZenecy, že do EU nedodá dohodnuté množství dávek kvůli potížím v jedné ze svých výroben. Protože zároveň zásilky od stejné firmy do jiných států nebyly výpadkem nijak dotčeny, Brusel to vedlo k podezření, že za peníze evropských daňových poplatníků se očkují jiní.

Vrcholné české politiky přestřelka tradičně dovedla k závěru, že Unie selhala. „Všechno, co EU dosud udělala, bylo vlastně špatně,“ prohlásil například místopředseda ODS Alexandr Vondra a dodal, že jak Unie jako celek, tak konkrétně Evropská komise coby vyjednavač dodávek byly pomalé, neochotné riskovat a připlatit, co je třeba.

Europoslanec v tom měl jasno okamžitě. Otázky tímhle směrem si současně kladla spousta Evropanů při pohledu na svižný průběh očkování v Británii, Americe a jinde – a naopak jeho rozpačitý rozjezd v EU. Dobrý vhled do toho vnesl uprostřed týdne text na bruselském serveru Politico s titulkem Jak Evropa zaostala ve vakcínách. Pracovalo na něm sedm reportérů a hlavní závěr jejich práce je následující: Evropané se o tolik nezpozdili. Uzavřeli „nejlepší možný deal pro obyvatelstvo, bezpečný a za dobrou cenu; bohužel“, definoval to přímo v textu jeden farmaceutický lobbista. Američané a Britové se rozhodli rovnou si připlatit a začít rychle.…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1136

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte