07_DOPISZ_Jana LeBlanc

Myslím, že tajemství životního úspěchu je být ve správný čas na správném místě,“ říká mi devadesátiletý švec Wong Sung Choy, aniž by u toho přestal listovat čínsky psanými novinami. Za běžného dne by je nejspíš četl doma, ale dneska úplně běžný den není. Po rýžové snídani vyrazil na pravidelnou zdravotní procházku městem trochu později a zastihl ho déšť. S novinami se proto ukryl do zadní části svého obchodu, v němž je teď majitelem a mistrem řemesla jeho syn. Já jsem se tady ocitla taktéž náhodně. S čínskou průvodkyní Joann, s níž jsem měla v plánu obejít George Town, malajsijské město na ostrově Penang, jehož historické centrum je od roku 2008 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, jsme se tu rovněž schovaly před monzunovou přeháňkou.

„Tady to nebude špatné, tady se učil šít boty Jimmy Choo!“ vtáhla mě Joann do podivně vypadajícího obchodu. Ocitla jsem se ve správný čas na správném místě a se správnou osobou, která ovládá mandarínštinu, a zprostředkovala mi tak příběh jednoho z nejslavnějších designérů očima jeho učitele. Boty značky Jimmy Choo totiž nosila princezna Diana, nosí je hrdinky seriálu Sex ve městě, půlka Hollywoodu a všichni, kdo neváhají utratit stovky nebo tisíce dolarů za vysoké a často krkolomné podpatky. „Ušiju ti stejné za tři sta ringgitů (asi 1600 Kč), akorát kolem nich nebude tolik slávy,“ směje se obuvníkův syn a rovněž švec Wong Sam Chai, který sedí nedaleko otce a na obuvnické kopyto právě natahuje boty ozdobené desítkami…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte