Magnus Carlsen
Magnus Carlsen, 2020 • Autor: REUTERS

Ta partie mě mrzela dlouho. Času na hodinách zbývalo málo, pozice na šachovnici nebyla právě přehledná, a tak jsem vsadil na jistotu a dotlačil hru k remíze. Vyskytla se příležitost donekonečna dávat šach a já po ní ustrašeně sáhl. S vidinou, že si zahrajeme znovu a napodruhé už papírově slabšího soupeře smetu.

Omyl – reparát jsem zkazil a co víc, přihlížející znalci mi záhy objasnili, jak snadno jsem mohl vyhrát už první zremizovanou partii. Místo postupu do finále na mě v přátelském velikonočním turnaji zbylo jen třetí místo a bronzově pomalovaná kraslice.

Nerozhodný výsledek není v šachu ničím neobvyklým a lze se k němu dopracovat různě. Třeba tak, že žádné ze stran nezbude dost figurek, aby šlo soupeře zahnat do matového zajetí. Anebo chybou zvanou pat, kdy protivníkův král není napaden, ale ani nemá pro svůj další pohyb žádná volná pole.

Tradičně remízový je i právě probíhající duel o titul mistra světa. V Dubaji o něj tři týdny soupeří 31letý Nor Magnus Carlsen, který drží titul od roku 2013, a stejně starý Rus Jan Něpomňaščij, vzešlý z předfinálového turnaje vyzyvatelů.

Na programu je čtrnáct partií. V době naší uzávěrky jich bylo odehráno pět, samé remízy, což ale není žádné překvapení. Špičkový šach je tak vyrovnaný a precizní, že senzací by spíš bylo, kdyby někdo tak brzy vyhrál. Soupeři se drží navzájem v kleštích, až hra dospěje do vyrovnané koncovky, kde nikdo nechce uhnout, protože každý úhyb by znamenal nevratné oslabení. A tak se po chvíli…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1043

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte