49-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když se třikrát spálíte, budete mít plán, jak se tomu napočtvrté vyhnout. Česko si ho ohledně covidu nevytvořilo. Znovu se to ukázalo v minulém týdnu, kdy vláda ze dne na den zavřela noční kluby nebo vánoční trhy. Co jí bránilo, aby s předstihem několika týdnů řekla, že k tomu dojde například tehdy, když počet covidových pacientů v nemocnicích přesáhne šest tisíc? Kdyby to udělala, ušetřila by obchodníkům alespoň zbytečné nákupy zboží. Rostoucí čísla dokážou sledovat sami.

A ta nevěstí nic dobrého. Už zase jsme „best in covid“ – v míře šíření infekce celosvětově hned za Slovenskem. Máme teď nejvíc případů nemoci za celou dobu pandemie, umírá více než 100 lidí denně. Převoz pacientů mezi nemocnicemi již začal, zahlcení zdravotnického systému a nástup „válečné medicíny“, kdy ideální péče není dostupná všem, je jen otázkou času a situace bude ještě horší než na jaře.

V takové krizi by vedení státu mělo mentálně poodstoupit, zkusit se na problém podívat z větší dálky a navrhnout nějaké radikální řešení. Vláda jej – alespoň z dlouhodobého hlediska – vidí v plošném očkování povinném buď pro všechny, nebo pro lidi starší šedesáti, případně padesáti let. Má k němu přistoupit?

Rozklad soudržnosti

Příběh dosavadní obrany Česka proti současné vlně epidemie lze převyprávět následovně: stát v těžké situaci prohlásil miliony neočkovaných lidí za občany druhé kategorie a upřel jim tak samozřejmé věci, jako je vstup do restaurace, kina nebo ke kadeřníkovi. Z hlediska…

1_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte