sebek

Víte, proč jsem se očkoval mezi prvními? Ne proto, že jsem lékař a „držím basu“. Ani kvůli sobě ne. Očkoval jsem se (a nosil respirátor) kvůli svým pacientům. Kvůli lidem, se kterými jsem přicházel v nemocnici do styku, o něž jsem se staral, léčil je a které jsem v žádném případě nechtěl nakazit. A víte, co bych dělal, kdybych nebyl doktor? Stejně bych se očkoval. Za mě to není individuální záležitost. Tu si odbudu vakcínou proti vzteklině, když jedu do Jižního Súdánu. Pro mě je to společenská odpovědnost.

Tohle jsem letos 18. srpna napsal na svůj „fejsbůk“ . Vědomě jsem si šel pro facku. Stejně jako v případě, kdy jsem se už v lednu veřejně a sám naočkoval proti covidu poprvé. Video má bezmála 50 tisíc zhlédnutí. Navzdory všem oponentům teď s radostí čtu studie, které sdělují fakt, že očkování snižuje šíření varianty delta o více než 60 procent. Čtrnáct dní mám v sobě třetí dávku. Víc než sebe chráním tebe!

Jestli je něco celosvětovou doménou prevence vedle mytí rukou, je to očkování. Proč je s tím tedy v Česku takový problém? Namísto dohadů a nenávistných spekulací jsem si se zájmem přečetl výstup zkoumání Daniela Prokopa a Elišky Dvořákové z PAQ Research z cyklu Život během pandemie. Tento průzkum je o naší motivaci očkovat se a je ze vzorku kolem tří tisíc lidí. Za mě dostatečný průřez společností. Třiadvacet procent lidí reportuje středně závažné nežádoucí účinky. Neznamenají ohrožení zdraví. Mohou ale vážně narušit pracovní a osobní aktivity. Tato…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 73

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte