Česká vláda od tohoto pondělí zpřísnila protikoronavirová opatření. Jsou tentokrát namířená proti lidem, kteří (dosud) nejsou očkovaní. Bez průkazu o vakcíně nebo prodělané nemoci jim budou nepřístupné služby, restaurace a hromadné akce. Firmy opět budou muset testovat, tentokrát jen neočkované zaměstnance. Plošné testování ve školách zůstává. Současná odstupující vláda by chtěla, aby její aktuální opatření platila do konce února. To není pravděpodobné. Tým nastupující vlády s omezováním neočkovaných nesouhlasí, hodlá prosazovat pouze pozitivní motivaci k tomu nechat si vakcínu vpíchnout. Není však vůbec jasné, kdy se vláda pětikoalice chopí výkonné moci. Před nastupující vládou navíc stojí velký úkol, plánované třetí dávky pro lidi očkované na začátku léta, spolu s klasickým očkováním bude vyžadovat až sto tisíc dávek denně, tedy kapacitu všech center, jak odhaduje sociolog Daniel Prokop.

Se zhoršující se epidemickou situací a zvyšujícím se státním tlakem na neočkované lidi roste napětí. „Nemá smysl se snažit zmenšit polarizaci, to není přímo možné. Pořád platí, že ji sníží jen rozumná a promyšlená řešení. Aby co nejméně lidí mělo pocit, že na situaci a chování jiných lidí sami příliš doplácí,“ říká.

Jak aktuální vládní nařízení promění náladu ve společnosti?

Ta aktuální změřená nemáme. Ale jestliže jsou dva typy opatření, jedna lidé přijímají kladně a druhá jsou kontroverzní, tak tohle je to druhé. Ta první jsou třeba testování ve…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte