Berlín, kudy vedla zeď
Autor: Matěj Stránský

„Zum verschenken.“ Daruji. Tento nápis stojí na několika krabicích v naší ulici, kudy často procházím směrem k nedalekému hlavnímu nádraží. Bedny jsou plné věcí, kterých se lidé zbavují: hraček, vánočních ozdob, knih, ale i třeba oblečení. Princip je jednoduchý a spočívá v tom, že si kolemjdoucí vyberou a odnesou, cokoli je zaujme. Tyto krabice jsou pro mě jedním ze symbolů Berlína a filozofie, kterou se tu lidé řídí. Neplýtvají, nehromadí, naopak se věcí rádi zbavují a posílají je dál. Moderní je mít a potřebovat co nejméně věcí, protože jen tak můžeme žít víc ekologicky, což je v Berlíně, ale i v celém Německu důležitá hodnota. Pokud si ze svého berlínského pobytu odnesu do života jedinou věc, kterou mě město ovlivnilo, pak je to právě tento minimalismus.

Začněme například oblečením. V Berlíně je už léta trendem nakupovat z druhé ruky. A všímají si toho i v byznysu. Úspěšný berlínský startup Zalando letos jako první řetězec zavedl pro zákazníky po celé Evropě prodej kategorie „pre-owned“, tedy oblečení z druhé ruky. Zareagoval tak na velkou poptávku a na výzkumy, podle nichž je zvlášť pro mladou generaci ekologický dopad módního průmyslu na životní prostředí důležitější než značky a móda samotná. Časopis Die Zeit nedávno přinesl velkou reportáž o studentech v Berlíně, kteří se zařekli, že si na sebe už nekoupí nikdy nic nového. Oblečení proto jen dědí po příbuzných, přešívají si ho nebo nakupují v místních oblíbených second handech.

Samostatnou kategorií jsou…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte