Jean-Michel Claverie
Jean-Michel Claverie • Autor: Matěj Stránský

Největší slávu si francouzský virolog Jean-Michel Claverie vysloužil v roce 2003 jako objevitel vůbec prvního obřího viru na světě. Dokázal, že virus může být větší než bakterie, což mění pohled na evoluci. A ve výzkumu pokračuje: získává ze Sibiře vzorky permafrostu nebo těl pravěkých zvířat a oživuje z nich dávno mrtvé viry. Je to bezpečné? A co si Jean-Michel Claverie myslí o očkování mladých nebo o původu současné pandemie?

Jezdíte na Sibiř a z tamního permafrostu, věčně zmrzlé půdy, shromažďujete různé viry. Jak obtížné je získat z Ruska takový materiál?

Nejezdíme do Ruska moc často, osobně jsem byl na Sibiři jen dvakrát. Dostáváme vzorky od ruských spolupracovníků. Je s tím skutečně spojena spousta byrokracie.

V čem spočívá?

Když chcete například provádět výzkum v oblasti pohoří Čerského, potřebujete tři typy víz – nejen víza do Ruska, ale je to ještě v Republice Sacha, v Jakutsku. Oblast je na pobřeží Severního ledového oceánu a je považována za státní hranici. Nemůžete si dokonce udělat ani fotky místního letiště, což je hloupé, protože je to jen malé letiště se štěrkovou přistávací dráhou. K výpravě potřebujete mít speciální pozvání z vedení univerzity, stojí to tak šest měsíců „papírování“, a následně nemáte oficiální povolení si vzorky z Ruska odvézt. Podle zákona nesmí ani jeden vzorek opustit zemi, mohou vám pak jen nějaké vzorky zaslat. Dokonce ani půda se nesmí vyvézt, a to…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte