19A_profimedia
Vesnice Ankilidoga, léto 2021, jihovýchodní Madagaskar. Komunitní nádrž na vodu se nenaplnila už celé roky. • Autor: Profimedia

Jsou tu hrozně zajímaví lidé. Každý řeší změnu klimatu z jiného pohledu. Všichni jsou otevření komunikaci. Všichni přijeli s tím, aby navázali nové pracovní vztahy, novou spolupráci. Vnímám to velmi intenzivně,“ říká analytička Asociace pro mezinárodní otázky Romana Březovská, účastnice letošního klimatického summitu v Glasgow. Zároveň ale vidí i méně přívětivou tvář konference: svět doprovodných akcí, přednášek či debat byl od vlastních vyjednávání letos ještě oddělenější než jiné roky. Kvůli pandemii se mohl uzavřených jednání účastnit omezený počet oficiálních delegátů, ale pozorovatelé a další aktéři mimo státní sektor (třeba neziskovky) často ztratili přístup úplně.

Nebyla to však zdaleka jediná potíž. Pravidelné klimatické summity OSN se scházejí od roku 1995 (tento byl již 26. v pořadí) a mnohdy řeší hluboké rozpory mezi vyspělým světem, který z historického hlediska může za většinu emisí skleníkových plynů, a světem rozvojovým. Letos se tyto spory vyostřily a prolnuly se s rostoucí frustrací z nedostatku času, který zbývá, má-li civilizace splnit cíle Pařížské dohody z roku 2015. Strategie, která by plnění cílů z Paříže zajistila, měla být totiž hotova již loni, pořád ale připravena není a napětí roste. Projevovalo se to i v Glasgow, kdy se jednání dvoutýdenního summitu ve finále protahovala až do ranních hodin ve snaze dosáhnout dohody, jež by mohla být představena světu jako aspoň částečný úspěch.

Bouře a kobylky

Propast mezi bohatými a chudými státy…

1_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte