Otázka opatření státu proti covidu posledních dnů zní, jak se zachovat k neočkovaným občanům, kteří jsou v současné době podle statistik velkou součástí raketového nárůstu nově nakažených. Tři dny po sobě zažilo Česko nárůst skoro deseti tisíc lidí pozitivních na covid. Podle statistik renomované agentury Opendatalab.cz, která zpracovává údaje ministerstva zdravotnictví, tvoří tři čtvrtiny čerstvě nemocných neočkovaní lidé. Ti převažují v téměř stejném poměru i v nemocnicích. V přepočtu je to podobné také s umírajícími. Neočkovaní prokazatelně v souboji s covidem prohrávají více než očkovaní. Rozhodli se k tomu sami. Mají ale kvůli tomu prohrávat svá práva v soužití s očkovanými? Má stát právo být na neočkované v zákonných opatřeních tvrdší?

Zdraví proti svobodě

Vědecký svět i politici se shodnou, že očkování je cestou z pandemie. Dnes už je zřejmé, že vakcíny nemají takovou účinnost, jak očekávaly farmaceutické firmy na počátku. Jejich obranyschopnost proti viru klesá rychleji, než se předpokládalo, a vakcíny často čelí mutacím pozměněného viru, který je tak trochu jiný než ten, proti němuž byly vyvinuty. Na druhou stranu země jako třeba Dánsko, Švédsko či Portugalsko, v nichž je proočkovanost vyšší než 85 procent, už žijí v podstatě normálně. Také v nich stoupá v těchto dnech počet nakažených po stovkách, ale vypadá to, že covid se změnil v běžnou nemoc, která neruinuje zdravotnictví. V jiných evropských státech však dost lidí očkování nevěří, vakcíně se…

1_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3064

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte