Policie podezřívá okolí prezidenta Miloše Zemana z možného spáchání tří trestných činů. Podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřují neposkytnutí pomoci, padělání a přisvojení pravomoci úřední osoby. Nepotvrdilo se tak původní oznámení vedení policie, že se budou prověřovat tzv. zločiny proti republice, kam spadá například sabotáž (policie by musela prokázat, že se někdo pokusil úmyslně podkopat ústavní zřízení Česka tím, že chtěl za nemocného prezidenta vládnout). Za tento trestný čin nebyl ještě nikdo v Česku odsouzen, což je logické, protože případná vina se ve složitém terénu velmi obtížně prokazuje. NCOZ se proto zločiny proti republice podle informací Respektu nezabývá a její detektivové se soustředí na lépe uchopitelné záležitosti – právě zmíněné neposkytnutí pomoci a padělání a přisvojení si pravomocí – a roli prezidentova kancléře Vratislava Mynáře v nich.

Kam zmizely podpisy

Toho prvního se mohli dopustit spolupracovníci Miloše Zemana během jeho dlouhodobého pobytu na zámku v Lánech. Policie prověřuje, zda jeho okolí nepodcenilo jeho zhoršující se zdravotní stav (hlava státu trpí vážným jaterním onemocněním, které má vliv i na jeho mentální kondici). Zeman až do letošního roku neměl u sebe ani pečovatelku, péči o něj vykonávala ochranná služba. Dvě pečovatelky dostal až po opakovaném naléhání vedení policie. Není také vyloučeno, že mu jeho okolí mohlo poskytovat větší množství alkoholu,…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2035

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte