sebek

Bylo nebylo, kdesi u Plzně kolem 4.00 UTC (Coordinated Universal Time) v jeskyni ležela a spala hluboce v kožešinách zahrabaná rodina Františka Hosnedla. Ten měl zrovna futurologický sen o tom, jak se v nějaké obrovské jeskyni lidé nad čímsi sklánějí u zvláštních ohňů. Všude obrovský hluk a za pravidelnými otvory po stranách jeskyně tma. I přesto se jeskyně topí ve světle, které pochází z mnoha různých malých světelných bodů. Kdyby uměl František číst, nad jeskyní – fabrikou – by přečetl nápis Škodovy závody. V ten moment ale Františka kopne jeho družka Marie, která spí spolu s několika dětmi hlouběji v jeskyni, a vymlouvaným gestem mu kyne, aby chvátal něco ulovit. Je čas! František, ještě omámený snem, přemýšlí. Nikam se mu nechce. Venku je lezavý podzim, mlha, psa by ven nevyhnal. Má to! Stejně vymlouvavým gestem pokyne do tmy směrem k družce něco jako: „Ty nevíš, že se dnes posunul čas!? Máme zimní!“ Spokojeně se zavrtá do kožešin. Okamžitě mu ale svítá po ráně kamenem do hlavy. S huhláním se sápe po oštěpu a odchází do tmy, než ho družka zasáhne podruhé. Tehdy to Františkovi neprošlo, neřešili vysoký účet za elektřinu. Ještě dlouho měli UTC.

V sobotu jsme přešli na zimní čas a opět proběhla odborná i neodborná diskuse, nakolik to poškozuje zdraví. Pravda je, že prodloužení dne na 25 hodin na podzim není až tak velký problém. A stejně tak subjektivně ještě bolestivější posun na 23 hodin na jaře způsobí pouze nepatrnou, výhradně přechodnou obtíž u malé skupiny…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 54

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte