54_Kultura_Stransky
Beata Hlavenková

Přijde to zhruba v půli jejího nového alba. V písni Pořád je to tak. Zpěv se tu skládá z šestnácti vokálních stop, které jsou následně upravené softwarem. Zní to, jako by chvíli zpíval člověk a chvíli robot; jako byste slyšeli někoho během telefonního hovoru zcela jasně, ale pak se začal se slábnoucím signálem ztrácet. Efekt vznikl tak, že Beata Hlavenková svůj zpěv nejprve nahrála do počítače a následně jej celý ovládala pomocí kláves. V podstatě to umožňuje „hrát klavírem na svůj hlas“ – a právě tady jako by se do jednoho spojily dva nejdůležitější nástroje této výjimečné a naprosto nezařaditelné hudebnice a skladatelky.

Začínala za klavírem na studiích skladby, ovšem od klasiky ji to brzy začalo táhnout k rytmickým žánrům a hlavně k jazzu. Studovala ho ve Spojených státech, vydobyla si v něm velké renomé a mohla se v tomto stylu pohodlně zabydlet. To jí však nestačilo. Dala se dohromady se zpěvačkou Lenkou Dusilovou a stala se jednou z hlavních aktérek a průkopnic propojovaní zdejší popové a jazzové scény, které je v jejich generaci obzvlášť silné. Sotva se jí to ale povedlo, začala vydávat vlastní, nejprve instrumentální a poté ryze písňová alba – a k tomu se ještě nedávno pustila do skládání výrazné filmové hudby (Dukla 61,Zátopek).

Beata Hlavenková jako by vždy ráda odbíhala od toho, čemu se zrovna věnuje, mířila k tomu, co si ještě může vyzkoušet – a ve všem si našla svoje. Těžko najít podobnou tvůrkyni, která by vyzkoušela tolik možností.…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte