Premiér Mateusz Morawiecki vyrazil minulý týden do Štrasburku přesvědčit europoslance, že jeho země to s Evropskou unií myslí dobře. Nechce ji ani opouštět, ani rozbíjet – a demokracie a právní stát jsou v Polsku v nejlepším pořádku. Byla to v podstatě beznadějná mise. Morawiecki argumentoval komunisty kdysi zavražděným a papežem později blahoslaveným knězem Jerzym Popiełuszkem, vlastní odbojovou minulostí i německou proradností zosobněnou ruským plynovodem Nord Stream 2. Nikoho nepřesvědčil. Když osočil Unii, že chce z Polska „udělat provincii“, bylo hotovo. Už tak pošramocená pověst polské vlády v unijních kruzích si ještě pohoršila, a zároveň je zřejmé, že Polsko odmítá ustoupit. Ostrý konflikt se zdá nevyhnutelný.

Nezávislý. Úplně, fakt

Evropská komise vede s polskou vládou strany PiS (formálně vedenou Morawieckým, reálně ale Jarosławem Kaczyńským, šéfem strany a skutečným vládcem země) několik sporů. V prvé řadě jde o takzvanou justiční reformu, která je v praxi snahou dostat polské soudnictví pod přímý politický vliv. Komise to označuje za útok na právní stát a vede kvůli tomu s Polskem oficiální kárné řízení. V souvislosti s tím (ale také například ve sporu o těžbu v dolu Turów, kde jsou Poláci ve sporu s českými sousedy) také Polsko odmítá uznat rozsudky nejvyššího unijního soudu v Lucemburku. Na začátku října si pro politické účely nechala vláda u zcela ovládnutého ústavního soudu vyhotovit v Unii bezprecedentní rozhodnutí, že polská ústava je vždy…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte