Jižní Dakota není úplně slavná, nebo donedávna nebyla. Nachází se zde sice Mount Rushmore, proslulý, do skály vytesaný památník několika amerických prezidentů. Jinak je to ale klasická prérijní placka, kterou dokážou docenit především milovníci okrasných chundelatých stepních trav. A možná ještě příznivci indiánek, neboť obraz nekonečných travnatých plání, po nichž se prohánějí muži a ženy s péry ve vlasech a tomahawky v rukou, k místu archetypálně patří. V tomto druhém případě je nicméně zapotřebí přidat ještě pořádný kus zapomnění či ignorance, neboť dějiny tohoto koutu Ameriky nejsou úplně romantické ani inspirativní.

Spojené státy Dakotu koupily v 19. století od Francouzů, Francouzi ji předtím ukradli domorodým kmenům. V samotné Americe se časem z území staly dva státy, Severní a Jižní Dakota, zjevně hlavně proto, aby konzervativní politici, jejichž základna se nachází na venkově, získali více křesel v Senátu. Na rozsáhlém území obou Dakot tak dnes žijí necelé dva miliony obyvatel, do horní komory odtud ale putují čtyři zástupci, podobně jako třeba z Kalifornie zkombinované s Texasem. Čtyři republikánští zástupci, to dá rozum.

A jak si jižní Dakoťané opatřují živobytí? Inu, hlavním zdrojem příjmů je finanční sektor. Možná začínáte tušit, Jižní Dakota se s přispěním velkoryse benevolentní legislativy od sedmdesátých let čím dál ochotněji nabízí jako útočiště každému, kdo potřebuje někam zašít významné částky peněz. Když se mluví o daňových rájích, představí si…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1739

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte