Ve štábu Spolu, volby, 9.10.2021
Autor: Matěj Stránský

Andrej Babiš prohrál. Na tuto větu by možná ještě před pár dny mnoho lidí nevsadilo, ale stalo se. A nejen on. Sociální demokraté a komunisté dokonce skončili mimo sněmovnu. Voliči o víkendu psali dějiny, protože dali šanci na vznik vlády, která by nejen ukončila jednu éru, ale navíc přinesla generační a kulturní změnu. Využijí politici příležitosti?

Efekt Milionu chvilek

Ve chvíli, kdy čtete tento text, se už rozbíhají jednání o nové vládě. Politický provoz tudíž brzy přehluší výsledek voleb, nicméně tentokrát nejsou důležitá jen procenta pro kandidátky a získané mandáty. Je třeba se dívat i za ně. Letošní volby byly totiž do značné míry o naději. Nemalá část veřejnosti přestávala věřit, že je v Česku ještě možná změna. Andrej Babiš vyhrával jedny volby za druhými, Miloš Zeman se stal dvakrát přímo voleným prezidentem, agresivní kampaň, která cíleně rozdělovala společnost a odměňovala loajální voliče, se zdála být neporazitelná. Tím spíše, že Babiš využíval k úspěchu vlastní média a státní prostředky. Pohled na volební výsledky by tudíž měl všem vyslat jasnou zprávu, naděje existuje, pokud jsou lidé ochotní něco pro její naplnění udělat.

Na začátku této cesty však nebyly politické strany, vše začalo u několika mladých lidí pod vedením Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla, kteří rozjeli spolek Milion chvilek pro demokracii. Oni probudili spící společnost, ukázali ostatním, že nejsou ve své touze po změně sami. Rozjeli akce, které přivedly na česká náměstí desítky…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2236

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte