Američtí zákonodárci mají za sebou opravdu frenetický vyjednávací týden. Vládnoucí demokraté, kteří jen těsně kontrolují obě komory Kongresu, chtěli prosadit dva zákony klíčové pro agendu prezidenta Bidena. Vedle toho bylo potřeba se shodnout na tom, jak odvrátit dvě rychle se blížící lhůty, po jejichž vypršení Spojeným státům dojdou peníze na provoz či splácení dluhů. Ze čtyř úkolů se vyřešit podařilo pouze jeden – ten nejurgentnější. Paralýza americké politické scény víc nedovolila.

Začněme tím, co se podařilo. Na poslední chvíli schválili ve čtvrtek společně demokraté a republikáni dočasné prodloužení financování americké vlády. Pokud by se tak nestalo, exekutiva by od 1. října neměla peníze na své fungování, její zaměstnanci by nedostali zaplaceno a zavřely by se instituce, jejichž chod není bezpodmínečně nutný. Díky čtvrtečnímu hlasování byl tento scénář odvrácen, otázka ale je, na jak dlouho. Schváleno bylo totiž jen rozpočtové provizorium poskytující finance do začátku prosince. Je tedy pravděpodobné, že za dva měsíce budou USA čelit stejné nejistotě.

Pro financování sice nakonec hlasovali poslanci obou stran, ale jen díky tomu, že demokraté netrvali na tom, aby se zákon projednával společně s další legislativou, kterou USA potřebují rychle přijmout. Blíží se totiž další deadline: v polovině října vyprší limit na to, kolik peněz si americká vláda může půjčit, a je potřeba, aby ho Kongres zvýšil. Pokud by nebyl navýšen, USA by přestaly být schopné například…

40_obalka I
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40_obalka I
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 189

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte