Evropské státy čeká v nadcházejících letech klíčová strukturální debata. Američané dávají Evropanům už dlouho najevo, že se těžiště jejich zájmu ve světě odlepilo od evropského kontinentu, a naposledy rychlý odchod z Afghánistánu ukázal, že NATO je v mysli Američanů druhotné. Evropané na to musí nějak reagovat, a tak se opět mluví o obranné autonomii kontinentu.

Úvahy o vlastním obranném pilíři Evropanů nejsou nové, povedou se teď ale s novou naléhavostí. Francie s Řeckem uzavřely strategické partnerství v obraně, které může posloužit jako výchozí bod budoucí evropské iniciativy, vítěz německých voleb je evropské autonomii v této věci nakloněn a Francouzi už oznámili speciální summit EU jen o obraně v první půlce příštího roku v době svého předsednictví.

Východoevropské státy byly k takovému projektu vždycky skeptické, protože evropskou suverenitu v obraně zhusta považovaly jen za pokus Francouzů zase něčemu vládnout, když Němci vládnou EU. S touhle banalizací si ale Východoevropané do budoucna nevystačí.

Pro českou politiku bude nadcházející debata představovat o to větší zátěž, že vypukne v době, kdy země bude dost možná ponořená do ústavní krize. Čeští politici bez jasného mandátu a státní správa se zároveň budou muset připravovat na české předsednictví EU.

To všechno přinese dost příležitostí pro Čechy na klíčových postech doma i ve světě prokázat nejen vysokou kompetenci, ale také schopnost autonomního rozhodování. A právě to je problém. Pokud bychom měli…

40_obalka I
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40_obalka I
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1238

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte