Kultura

Velké, suché, neosobní

Zdá se, že respektovaný projekt Velkých dějin zemí Koruny české žije z tradice víc, než by se slušelo. V devadesátých letech byl hlad po aktuálním výpravném zpracování dějinného příběhu opodstatněný. Chlubit se ale v úvodu, že po třiceti letech konečně vycházejí první „moderní“ a „neideologizované“ dějiny tuzemského školství, působí trochu zpozdile. Čtenáři sedmisetstránkového špalku tak nejspíš bude osazenstvo pedagogických fakult. Svazek, který se rozhodně do tramvaje nehodí, bude užíván jako „handbuch“ či spolehlivá, ale suchá skripta. Znalost dějin oboru jistě může být budoucím učitelům dobrou prevencí. Namísto vakcinace „tradicí“ by však bylo účinnější změnit zažité rituály očkovaných.

Takové ambice si ale kniha neklade. V duchu tematických svazků „velkých dějin“ chce být především přehledová. Tento cíl naplňuje bezezbytku a mnohde odhaluje i málo známé aspekty problému. Formát syntetizující monografie však navzdory sebelepšímu obsahu působí omšele a úsilí úctyhodného autorského týmu je pro svazek, do nějž bylo třeba nasoukat zároveň všechno a nic, skoro škoda. Jen místy se totiž zdařilo otočit převážně neosobní a faktografií přehuštěný výklad v problematizující tázání. Mnozí zúčastnění přitom o věci psali už dříve a prokázali při tom větší interpretační i stylistický rozlet.

Snaha připojit ke školství i vědu, knižní kulturu a šířeji chápanou „vzdělanost“ nutně vedla k rozpadu tématu na dílčí lány, políčka a záhumenky. Čím blíž se čtenář prokousává k…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte