38-kom
Ivan Bartoš • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česká předvolební kampaň je za polovinou a veřejný prostor zahltila tsunami politických debat a rozhovorů. Soutěž o nejlepší volební program a jeho obhajobu je tedy v plném proudu a média překypují informacemi, jen si mezi nimi vybrat. Oproti minulým volbám se témata samozřejmě posunula, základní dilema, které voliči řeší, ale vypadá pořád stejně: Je lepší udržet u moci ty, kteří vládli dosud a dobře je známe, nebo vsadit na nejistou změnu?

Respekt na svých stránkách dlouhodobě argumentuje, že Andrej Babiš není pro vládnutí ani kompetencemi (během pandemie tragicky chyboval), ani morálně (spolupracoval s StB, podváděl v žádosti o dotace, ignoruje pravidla o střetu zájmů) vybaven. Navíc je u moci už osm let, což je doba, která dává politikům nebezpečně dost času na „zabydlení se“ a vytváření klientelistických sítí ve státních strukturách. Babiš by tedy měl být vystřídán a poslán do opozice. Ale jaká je ona změna, která se nám letos místo něj nabízí?

Jeden kmotr

Pokud nepočítáme komunisty a extremistické Okamurovy populisty, od nichž lze čekat lecjakou hloupost včetně omezení občanských svobod nebo vystoupení z Evropské unie a NATO, přináší pohled na předvolební programy spíš určité uklidnění. Samozřejmě mezi stranami existují rozdíly v pohledu na celou řadu programových cílů, o skutečně zásadní principiální odchylky se ¨však nejedná. Pokud nebudeme bazírovat na detailech, tak strany se víceméně na chodu ekonomiky, energetice, budoucnosti státních podniků,…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2363

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte