Britští vědci zjistili, že pivo způsobuje nachytření. I když britští vědci většinou zjistí všechno sami, tentokrát jim museli hodně pomoci vědci čeští. Podle jejich dlouholetého terénního výzkumu se chytrost zvyšuje o deset, někdy i dvanáct či víc stupňů podle stupňovitosti nápoje. A protože po pivu jsou lidé chytřejší, je jen logické, že si vlastní piva pořizují také tuzemské univerzity.

Univerzitní piva jsou trend. Nejnověji je to ležák UHK Mech. UHK proto, že je to pivo Univerzity Hradec Králové. Mech proto, že v nejbližším univerzitním městě Pardubicích přezdívají Hradci posměšně Mechov. Dávají tím najevo, že Hradec je pro ně jen nedůležité cosi, co obrůstá Pardubice ze severu. Hradečáci jim na oplátku přezdívají perníkáři. Až budou po tom pivu chytří, přijdou jistě i na to, jak překonat tyto iracionální animozity. Mech bude oficiálně představen během tohoto semestru.

Univerzitních piv je u nás ale nejméně šest. Již loni představila své pivo Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Je inspirováno číslem pí, a je to tedy spíš pí-vo. Jmenuje se Pěkný číslo. Univerzita Palackého v Olomouci má UP ALE, Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity vaří ve školním pivovaru Čtyrák. Na Mendelově univerzitě si dělají Mendelbier.

Vysoká škola chemicko-technologická produkuje pivo Lachout – má řadu variant, z nichž jedna se jmenuje NepřIPAdá v úvahu. Jak název těm hodně chytrým napoví, je to IPA. Chytré, až přechytralé slovní hříčky jsou mimochodem u univerzitních piv…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte