V posledních dnech došlo ve Varšavě ke dvěma převratným událostem. Nejsilnější vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) protlačila Sejmem zákon usilující vyřadit z provozu nezávislou – a k vládě občas kritickou – televizi TVN, vzápětí na protest proti schválenému zákonu opustila kabinet menší koaliční partaj. Vládce Polska, šéf PiS Jarosław Kaczyński tím přišel o vládní většinu, ale zákon považuje za tak důležitý, že se rozhodl jít do nejistoty. Řídit zemi bude zatím dál a v tuto chvíli se zdá jasná jen jedna věc: střet Polska se zbytkem Unie, který Kaczyńskému vyčítá pošlapávání zásad právního státu a unijních demokratických hodnot, se bude dál vyostřovat.

Ami, go home!

TVN je nejsledovanější televize v Polsku a její zpravodajský kanál TVN24 je nejvlivnější zástupce nezávislé žurnalistiky v zemi. Je tak protiváhou k veřejnoprávní a až groteskně provládní TVP, kterou Kaczyńského strana ovládla už po vyhraných volbách v roce 2015 dosazením svého politika Jacka Kurského na ředitelský post. Soukromou TVN od politických tlaků dosud chránil fakt, že ji vlastní silná americká společnost – ale právě z toho se teď stal problém.

Zákon, který počátkem srpna prošel Sejmem, totiž říká, že většinu v polských médiích může vlastnit jen firma z Evropského hospodářského prostoru, tedy z Unie a Norska, Švýcarska či například Lichtenštejnska. Vláda argumentuje tím, že jde o ochranu před propagandou z Ruska nebo Číny – nikdo z těchto zemí ovšem na polském trhu seriózních médií v…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1417

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte