Rozhodně nepředpokládám, že Tálibán se stane „hnutím s lidskou tváří“
 
ceska armada, provincie logar, afghanistan, 1.-11.5.2011
Afghánistán; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Vzhledem k významu událostí v Afghánistánu a jejich dopadu na svět (a tudíž i na nás) jsme se rozhodli tomuto tématu věnovat velkou část aktuálního čísla Respektu. K těmto materiálům patří i následující rozhovor, jehož část odemykáme jako ukázku a pozvánku ke koupi:

Jen málokdo předvídal, že Tálibán dobude Afghánistán tak rychle. Tuhle otázku teď logicky řeší spousta specialistů. Jak to vnímáte vy?

Jako obrovský chaos. Začalo to odchodem spojeneckých vojsk. Nemyslím si, že jsme tam měli zůstat déle. Ale odchod vojsk byl dost nekoordinovaný. Nejdříve se stáhly armády a teprve potom se spojenecké země začaly starat o lidi, kteří s nimi, a tedy i námi spolupracovali. Byl to vlastně úprk. Američané odešli z největší základny Bagrám, která je nedaleko Kábulu, naprosto tajně. Poslední letadlo odletělo o půl deváté ráno. Předtím nastavili generátory tak, aby se automaticky vypnuly. A když přišli afghánští zaměstnanci základny do práce, nebyla tam ani noha a nic nefungovalo. Je sice obdivuhodné, že se odchod podařilo utajit, ale jak takový tajný odchod musel zapůsobit na Afghánce? Nejen na tyto zaměstnance, ale na vládu, úředníky, občany… Bylo to pro ně velmi demotivující. Netvrdím, že jsme měli zůstávat, jsem přesvědčený, že důstojnější odchod mohl mít vliv na budoucí stav země.

Proč spojenecké země nebraly spolupracovníky do svých letadel, když definitivně končily?

Nevím, nikdo sice nepředvídal, že režim padne tak rychle, ale predikce říkala, že Tálibán dobude celou zemi nebo její podstatnou část. A že ji dobude rychle, nejpozději měsíc po odchodu posledního vojáka. Neměli jsme proto jen tak nechat zemi Tálibánu a Afgháncům, měli jsme se postarat o lidi, kteří byli na straně rekonstrukce státu, oživení školství, práv žen a na straně spojeneckých armád. Neudělali jsme to.

Proč afghánská, oficiálně třistapadesátitisícová vládní armáda, cvičená spojeneckými vojáky, nebojovala? A byla vůbec tak velká? V amerických médiích se objevují jiná čísla, jedno z nich tvrdí, že šlo jen o 50 tisíc vojáků.

Vycházím z oficiálně zveřejněných čísel, která říkají, že měla těch 350 tisíc lidí. Je fakt, že jsme je cvičili a vyzbrojili. Ale co jsme je nemohli naučit, je motivace bojovat. A domnívám se, že vládní armáda ji neměla. Nebyla tam důvěra ve vládu ani ve státní úředníky. V Afghánistánu je hodně zkorumpovaný režim a to bylo vidět na mnoha místech. Pročítám několik měsíců afghánské sociální sítě, podpora Tálibánu tam byla tak padesátiprocentní, ale všichni se shodli na korupci. Když tálibánci pověsili v jedné provincii na mostě dva muže, kteří byli podezřelí z únosu dětí, tak to všichni schvalovali. Protože, jak psali, kdyby to došlo k soudu, tak by se třeba zjistilo, že jeden z nich je bratr někoho vlivného, a byl by osvobozen. Patřilo jim to, psali lidé, je to aspoň nějaký pořádek. Mimochodem, tahle klanová a příbuzenská propojení se možná podepsala na odevzdanosti tamní armády. V ní se často nepovyšovalo na základě zásluh, ale kontaktů, známostí.

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte