Předseda hnutí STAN Vít Rakušan řekl médiím, že má indicie o tom, že se ho chystala sledovat politická konkurence. „Asi před dvěma měsíci jsem se to dozvěděl z prostředí bývalých policistů, nechtěl jsem o tom mluvit, ale když to teď zveřejnil server Neovlivní.cz, rozhodl jsem se vyjádřit,“ říká. Jeho vyjádření je hodně mlhavé. Vít Rakušan slyšel „jen takové poznámky“, že některé soukromé bezpečnostní agentury byly osloveny s žádostí o jeho sledování, nedostal žádné důkazy, ale skutečnost, že se tytéž informace dozvěděli „od svých důvěryhodných zdrojů“ i novináři, jej přiměla vzít přípravu svého sledování vážně a veřejně o ní promluvit.

To však není dobrý nápad. I nepodložené informace o sledování politiků jsou velmi citlivou záležitostí. Dohady o tom, jak to bylo a kdo má pravdu, v okamžiku, kdy nejsou k dispozici fakta, vedou především ke znechucení ze systému, politiků i bezpečnostních institucí. Pokud se tedy politik cítí ohrožen, že může být sledován, měl by ke zveřejnění přistupovat velmi opatrně.

V Česku jsme už zažili několik afér, kdy politici oznámili, že jsou sledováni. V politickém dávnověku před pětadvaceti lety sdělil médiím tehdejší předseda KDU-ČSL Josef Lux, že ho sleduje tajná služba BIS. Nakonec se ukázalo, že oním sledováním je krátký odstavec ve spisu o podnikateli, který tuneloval svou banku. Psalo se v něm, co už veřejnost věděla, že si lidovci půjčili u toho bankéře peníze.

O deset let později přišel se sledováním – přesně řečeno odposlechy –…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte