Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Poznámky o svém sledování slyšeti

Předseda STAN Vít Rakušan se měl obrátit na policii a žalobce

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan řekl médiím, že má indicie o tom, že se ho chystala sledovat politická konkurence. „Asi před dvěma měsíci jsem se to dozvěděl z prostředí bývalých policistů, nechtěl jsem o tom mluvit, ale když to teď zveřejnil server Neovlivní.cz, rozhodl jsem se vyjádřit,“ říká. Jeho vyjádření je hodně mlhavé. Vít Rakušan slyšel „jen takové poznámky“, že některé soukromé bezpečnostní agentury byly osloveny s žádostí o jeho sledování, nedostal žádné důkazy, ale skutečnost, že se tytéž informace dozvěděli „od svých důvěryhodných zdrojů“ i novináři, jej přiměla vzít přípravu svého sledování vážně a veřejně o ní promluvit.

To však není dobrý nápad. I nepodložené informace o sledování politiků jsou velmi citlivou záležitostí. Dohady o tom, jak to bylo a kdo má pravdu, v okamžiku, kdy nejsou k dispozici fakta, vedou především ke znechucení ze systému, politiků i bezpečnostních institucí. Pokud se tedy politik cítí ohrožen, že může být sledován, měl by ke zveřejnění přistupovat velmi opatrně.

V Česku jsme už zažili několik afér, kdy politici oznámili, že jsou sledováni. V politickém dávnověku před pětadvaceti lety sdělil médiím tehdejší předseda KDU-ČSL Josef Lux, že ho sleduje tajná služba BIS. Nakonec se ukázalo, že oním sledováním je krátký odstavec ve spisu o podnikateli, který tuneloval svou banku. Psalo se v něm, co už veřejnost věděla, že si lidovci půjčili u toho bankéře peníze.

O deset let později přišel se sledováním – přesně řečeno odposlechy –…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.