Tentokrát přinášíme malé statistické hlášení. Spojené státy ukončily pravidelné sčítání lidu, prováděné jednou za deset let. Podívejme se tedy, jak vlastně dnes vypadá země, o které tady (také pravidelně) píšeme.

Asi nepřekvapí, že bílá pleť je i nadále na ústupu, a to zásadně, i když možná ne úplně objektivně. Vysvětlím. Ještě v roce 2000 do kolonky „běloch“ zařadilo sebe sama 69 procent obyvatel země. V roce 2010 to bylo 64 procent. V posledním sčítání už pouze 58 procent. To je značný propad, někteří sociologové ale mají za to, že částečně se na něm podílí změna společenské atmosféry. Jinými slovy, lidé, kteří se dříve popisovali jako bílí, změnili názor. Vůbec největší nárůst, více než dvojnásobný, nastal mezi „multirasovými“ Američany. Právě sem se část bělochů ve své sebeidentifikaci zřejmě přesunula, třeba proto, že jistá míra barevnosti dnes naplňuje hrdostí větší množství Američanů než dříve.

Zároveň je však americká společnost stále barevnější a komplexnější zcela reálně. Přibývá Hispánců i lidí asijského původu, na celkovém přírůstku obyvatelstva USA se vlastně v posledních letech podíleli výhradně nebílí Američané. Bělochů vlastně poprvé v dějinách ubylo. Ve věkové skupině do 18 let si pak bílí Američané velmi těsně udrželi většinu zřejmě naposledy. Ještě před deseti lety jich přitom bylo 65 procent. Populační nárůst ale obecně silně zpomalil a Spojené státy se v tomto bodě začínají více podobat evropským zemím.

Pouze ale v tomto. Stále rostoucí…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte