sebek

Fakt jsem to chtěl chytit! Všechny preventivní programy jsem absolvoval v předtermínu. Všechno dobrý, plíce, játra, ledviny, srdce, mozek, střeva, klouby, štítná žláza… Jeden doktor mi dokonce s nadsázkou říkal, že se blížím bodu zlomu. Za ním už je jenom nesmrtelnost. Je to prej nevratný a nedá se to léčit! Úplně se mi ztratil životní cíl. Zdraví je pro mě na prvním místě a udělám pro něj cokoli. Já byl na konci cesty a už nebyla další zdravotní meta, kterou bych mohl pokořit. Veškerá energie fuč, skoro jsem upadl do deprese. Ale psychiatr to bohužel vyloučil. A pak to přišlo. Covid! Nová perspektiva. No co myslíš?! Okamžitě jsem tomu šel naproti. Byly to sice dlouhý tejdny olizování tyčí v dopravních prostředcích, přece jenom jsem byl zdravej jako řípa. Ale nakonec se to povedlo! Teď jsem skvěle chabrus na plíce, vorvanej jak borůvky, mám výpadky paměti… Jo, co jsem to chtěl? Aha, být znovu zdráv!

Pro vyloučení všech pochybností, příběh výše je dalších z mých vymyšlených úvodů do prevence. Jsem na sto procent přesvědčený, že takhle neuvažoval, natož se tak nechoval jediný z vás. Zato v medicíně roku 2020 se urodila další diagnóza, nebo spíše soubor příznaků, které lékaři dosud neznali. A s tím se objevila taky možnost preventivně zasáhnout tam, kde by takzvaný postcovidový syndrom mohl napáchat další škody. PCS je soubor příznaků, ke kterým typicky patří únava, oslabení čichu nebo jeho úplná ztráta, zvýšená teplota, tlak na hrudi či potíže s dýcháním. Dále jsou s…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 42

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte