Bylo to napínavé odpoledne. Minulý čtvrtek se odehrál v Tokiu historicky první závod lezců o olympijské medaile. Adam Ondra, jemuž americký deník The New York Times věnoval minulý týden velký článek coby pravděpodobně nejlepšímu lezci na světě, který ale asi kvůli způsobu organizace olympijského závodu zřejmě medaili nezíská, skutečně neuspěl. Tedy pokud můžeme šestému místu na olympiádě říkat neúspěch. Každý, kdo závod sledoval, zřejmě na ten zážitek jen tak nezapomene.

Lezení je jedna z těch nových olympijských disciplín, které jsou svým pojetím trochu odtažené od tradičních sportů, pěstují se ve specifické komunitě lidí, a cestu na nejsledovanější sportovní událost planety si proto vybojovávaly pracněji. Neodmyslitelnou součástí je vztah k horám, tedy jakási duchovní složka, která s tradičním sportovním či závodním puzením nemusí vždy harmonicky ladit. Lezení na skály je překonávání překážek, kde se časy a metry počítají teprve v druhém sledu, pokud vůbec.

Profesionální lezci a organizátoři sportu přesto našli způsob, jak závodit. Lezení se přesunulo do hal, kde se začaly vytvářet sofistikované stěny napodobující nejsložitější skalní útvary a poskytující rovnocenné podmínky všem závodníkům. Vše pak vyvrcholilo ustavením olympijské disciplíny s názvem sportovní lezení, která se skládá ze tří částí – lezení na rychlost, bouldering (překonávání určitých situací na malém prostoru) a lezení na obtížnost.

Adam Ondra je mnoha lidmi z lezecké komunity považovaný za…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte