Refugees Hanging on to a Supply Helicopter
Vezměte nás s sebou! (Místní lidé se snaží zachránit za pomoci helikoptéry Chinook, která vyložila zásoby jihovietnamským jednotkám bojujícím asi 60 kilometrů severovýchodně od Saigonu) • Autor: Bettmann Archive

Odlétám posledním vrtulníkem. Ničím komunikační zařízení,“ sdělil do Washingtonu americký velvyslanec Graham Martin. Nad městem právě svítalo, začínal poslední dubnový den roku 1975 a do Saigonu, metropole Jižního Vietnamu a poslední bašty tamního režimu podporovaného Spojenými státy, vstupovala severovietnamská komunistická vojska.

Chaotická evakuace Američanů a jejich spojenců byla finálním dějstvím vleklé vietnamské války, epilogem, v němž hrál velvyslanec Martin důležitou roli. V konfliktu zahynul v roce 1965 jeho adoptivní syn, pilot helikoptéry, a dlouho před 30. dubnem to vypadalo, že Martin prostě odmítá opustit zemi, které tolik obětoval, a sabotuje proto i evakuaci ostatních – Američanů i Vietnamců. „Velvyslancem jsem se nestal proto, abych Jižní Vietnam odevzdal komunistům,“ nechával se slyšet a údajně věřil, že jihovietnamská armáda bude bojovat do posledního náboje a přemění Saigon ve svůj Stalingrad. V posledním roce války proto údajně ignoroval zprávy rozvědky o úspěšnosti severovietnamské ofenzivy a získal nálepku muže, který se podílel na tom, že mnoho lidí se z Vietnamu zachránit nepodařilo.

Dnes víme, že to bylo trochu jinak. Příběh evakuace je však aktuální hlavně jako varování, aby se Američanům a jejich spojencům něco podobného nestalo při jejich nynějším stahování z konfliktu v Afghánistánu.

Zkažená dovolená

Americká vojska se do vietnamské války přímo zapojila od roku 1964, již koncem šedesátých let však Spojené státy začaly své…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte