Epidemie covidu se v Česku zatím nezhoršuje. Příčin je asi víc – téměř polovina lidí má ukončené očkování, promořenost je i kvůli minulým chybám vlády vysoká, šíření viru neprospívá suchý letní vzduch a ve vnitřních prostorách stále nosíme respirátory, což je pravděpodobně nedoceněný, velmi důležitý faktor. Koncem léta, s ochlazením, nástupem dětí a studentů do škol a návratem z dovolených se ale situace nejspíš začne znovu zhoršovat. Nabízí se proto otázka, zda nejúčinnější zbraň, očkování, nenasadit s plnou silou a neudělat je povinným pro všechny.

Jakkoli je Respekt velkým zastáncem vakcinace, přikazovat ji podle nás není dobrý nápad. Vyvolalo by to bouři odporu a odradilo i mnohé z těch, kteří dostaveníčko s injekční jehlou zatím neabsolvovali, úplně proti však nejsou. Hlavně ale existují jiné cesty, jak chytře dosáhnout kolektivní imunity, která by pro variantu viru delta mohla ležet až někde kolem 80 procent populace či ještě výše. Třeba další přesvědčovací kampaň a zavádění různých výhod, jako jsou teď dva dny dovolené navíc pro očkované státní zaměstnance. Chce to také dopravit vakcínu k lidem tak, aby nemuseli nic složitě řešit. Zvláště v kategorii seniorů, kde stále zůstávají desítky tisíc neočkovaných, by měly radnice vysílat mobilní týmy a aktivnější by mohli být i praktičtí lékaři, oprávněně zklamaní tím, že je stát na jaře z očkovací kampaně v podstatě vynechal.

Tím to ale nekončí. Debatu vyvolávají opatření přijímaná v zahraničí, třeba nedávný slovenský…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 878

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte