Tým norských plážových házenkářek nastoupil předminulou neděli na evropském šampionátu v bulharské Varně k zápasu o třetí místo. Soupeřky ze Španělska Norkám nic nedarovaly a seveřanky si odvezly pouze bramborovou medaili, přestože jejich hráčka Marielle Martinsen získala trofej pro nejlepší střelkyni turnaje. Nic z toho ovšem nebyl důvod, proč se norské házenkářky minulý týden dostaly do řady světových médií. Nakonec soudě podle reakcí mnozí ani netušili, že se házená na písku hraje.

Největším důvodem pozornosti byla pokuta 150 eur, kterou norské hráčky dostaly za „nevhodné“ oblečení. Nastoupily totiž na písek v elastických šortkách s krátkými nohavičkami, zatímco pravidla Mezinárodní házenkářské federace předepisují „těsně padnoucí“ úbor vykrojený po stranách, přičemž postranní část nesmí být širší než deset centimetrů. V překladu ze sportovně funkcionářské terminologie – vcelku malé kalhotky, jejichž základní vlastností je, že se rády zařezávají.

Pravidla jsou samozřejmě pravidla a házená není jediný sport, který jasně definuje, co mají mít sportovci na sobě. Jde o férovost zápolení či bezpečnost sportovců, specificky u plážové házené nebo volejbalu hráči upozorňují na to, že ve volnějších dresech se na jemném písku hůře hraje. Pro latinskoamerické hráčky plážových sportů je pak hra v bikinách bezmála otázkou kulturní identity. Jenže u některých sportů se nad pravidly vznáší podezření, že jsou motivována ještě jinými důvody. Stačí se podívat na to, co je v plážové…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte