Francouzský ministr pro záležitosti EU Clément Beaune přijel do Bruselu na pracovní schůzku mimo jiné k dopadu brexitu, a když se pak setkal s reportéry, řekl, že teď, když je Velká Británie definitivně pryč, měla by Unie – rozuměj její instituce  přestat mluvit „lámanou angličtinou“ a místo toho posílit svůj princip „jazykové rozmanitosti“. Ministr si postěžoval, že většina debat v Bruselu dnes probíhá anglicky, a s tím je potřeba skončit. Beaune neřekl, že by angličtinu měla nahradit francouzština, a výslovně k takové možnosti dodal, že by byla „chyba“, kdyby se pobrexitová Evropa mezi sebou dorozumívala „jen jednou řečí“.

Nad ministrovými slovy by šlo mávnout rukou, že francouzští politici takhle dlouhodobě brojí proti kulturní síle svého souseda, voliči to rádi slyší a příští rok se ve Francii konají volby. Opomíjelo by to ale novou realitu, která nás možná čeká.

S odchodem Britů se z angličtiny na půdě EU stává menšinový jazyk – jako oficiální řečí se anglicky v členských zemích mluví jen v Irsku a na Maltě, dohromady pár milionů lidí. Bez každodenní přítomnosti jejích početných rodilých mluvčích na jednáních v centru EU bude zákonitě degenerovat. Současná „lámaná“ angličtina zástupců evropských občanů se stane ještě lámanější a možná si tito zástupci, zejména z velkých kulturotvorných zemí, řeknou, že jim tahle čím dál zamotanější hatmatilka k…

I_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1167

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte