Kvízová otázka: Kdy a proč Británie anektovala Súdán? Odpověď: V roce 1899, po téměř patnácti letech bojů. Britské síly stály proti súdánským milicím shromážděným pod praporem charismatického islámského vůdce, který sám sebe označoval za Mahdího (tedy za „Bohem správně vedeného“ – pozn. red.) a kterého Britové považovali za fanatického teroristu.

Z tohoto příběhu plyne důležitá historická lekce o přeceňování imperialismu pro Spojené státy, které právě opouštějí Afghánistán. Mnoho hlasů varuje před tím, že v zemi zavládne nestabilita a nakonec dojde k převzetí moci Tálibánem. Tvrdí, že se země opět stane základnou terorismu, a proto prý musí Spojené státy zůstat, aby ji udržely stabilní a v přátelských rukou.

Je pravda, že od událostí 11. září 2001 Washington a většina vyspělých vlád dokázaly vyvinout efektivní metody, jak teroristy zadržet, vystopovat a zabránit jim v rozsáhlejších útocích. Skupiny jako al-Káida a Islámský stát jsou v troskách, všeobecně pronásledované a roztříštěné pouze do místních sil. Působí v několika nestabilních zemích, jako je Afghánistán, Mali a Jemen. To by ovšem měl být argument pro globální protiteroristické úsilí, nikoli pro trvalé obsazování nějakého konkrétního místa.

Nicméně mentalita, která vedla USA k okupaci Afghánistánu a Iráku, byla imperiální averzí vůči jakékoli nestabilitě. Na konci 19. století se Velká Británie obávala, že nestabilita v Súdánu – zejména pak ze strany islamistických teroristů – se přenese i do…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte