Viktor_Orban

Jeden z nejpřitažlivějších rysů politické změny, která přišla po pádu komunismu, spočíval v možnosti o všem beze strachu mluvit. Češi sice časem zjistili, že ani ve svobodě se nesmí říkat cokoli, ale při všech možných chybách české demokracie neexistovalo a stále neexistuje téma, které by mělo mít podobu zákonem stanoveného tabu. Přitom nejde jen o svobodu slova, ale otevřenost dovolující diskutovat patřičnou formou o všem, o čem společnost diskutovat potřebuje. Neocenitelná je taková otevřenost zejména ve škole, kde se předávají znalosti a vytváří schopnost životní orientace.

Teď se ale stalo něco nečekaného. Jeden ze států našeho svobodného prostoru – Maďarsko – rozhodl, že lidé mladší osmnácti let některé informace či vědecké poznatky dostávat nesmějí. Nesmějí o nich otevřeně mluvit ve škole nebo se s nimi setkávat v rámci umělecké tvorby. A protože zvědavost zakázat nelze, vztahuje se zákaz na školy a tvůrce. Údiv je o to větší, když si v novém zákonu přečteme, co vlastně maďarská vláda tak neobvykle zakázala: „propagaci nebo zobrazení“ změny pohlaví či homosexualitu, aniž by bylo jasné, co ta propagace vlastně je a jestli lze do ní zahrnout třeba i informace o významných homosexuálech v kultuře. Pokud ano, budou obzory maďarských žáků dost zúžené.

Tahle ochrana dětí a teenagerů před „nevhodnými“ tématy je samozřejmě v rozporu s faktem, že svoji sexualitu si nikdo nevybírá, a zejména dospívajícím lidem, kterým příroda nadělila stejnopohlavní orientaci, velmi…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte