Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví zakazující otcům přítomnost u porodu se v první vlně pandemie rychle stalo jedním z nejbouřlivěji diskutovaných epidemiologických opatření. Z dříve neobvyklé události se totiž v posledních letech stal zvyk, který dodržují bezmála všechny páry. Dnes už asi nikdo nepochybuje o tom, že přítomnost partnera (nebo jiné blízké osoby) snižuje stres ženy a má na průběh porodu příznivý vliv. Loni na jaře tedy panovaly značné obavy z toho, za jakých podmínek budou ženy přivádět děti na svět.

Jak vyplývá z výzkumu organizace Aperio, jehož se zúčastnilo bezmála pět tisíc žen, přičemž více než tisícovka z nich rodila během roku 2020, se toho nakonec až tolik nezměnilo. Podíl porodů, u nichž byl nastávající otec, sice během loňského roku poklesl na 79 procent, letos na jaře už se ale znovu zvýšil, přičemž 91 procent je více než před pandemií. Tady ale mohl hrát roli fakt, že zatímco přítomnost mužů vláda po masivním veřejném i odborném protestu vcelku rychle (za dodržení určitých podmínek) povolila, duly a komunitní porodní asistentky (pro spoustu žen zcela zásadní podpora) měly dál k porodům omezený přístup. Také z výzkumu Aperia vyplývá, že v porovnání s předpandemickými lety jejich pobyt u porodů klesl na polovinu. „Je možné, že mužů bylo o porodu víc jednak proto, že nemohly duly, a také proto, že se o tom tolik mluvilo, měli větší zájem tam s ženou být,“ komentuje závěry studie Magdaléna Ezrová, prezidentka Unie porodních asistentek (UNIPA).

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1718

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte