26-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokaždé když člověk v minulosti koukal na internetu na videa z řádění tornád, mohl mít pocit, že sleduje jakousi krutou hru osudu. Neklidný, nepředvídatelný a nepředstavitelně silný vzdušný vír se potuluje po otevřené krajině a vše, co se mu postaví do cesty, smete. Přitom stačí mít dům, auto či úkryt jen o pár desítek metrů stranou a člověk vyvázne bez újmy. Soused, který má smůlu, přijde o všechno. Tohle řádění větru přitom není jako velká voda či požár, u nichž lze dopředu odhadnout riziko a škodám například stavebními úpravami předcházet. Mohutný vzdušný vír působí, jako by si dělal, co chce, a nikdo nemůže s jistotou říct, kde se objeví a na jakou stranu, jakým koridorem se pak napře jeho ničivá síla.

V téhle souvislosti je nejpodstatnější, že po minulém čtvrtku už není řádění tornád exotickým obrazem z dalekých krajů, který nás může vzrušit, ale je příliš vzdálený, abychom se jej skutečně obávali. Ačkoli meteorologové evidují i ve střední Evropě výskyt tornád poměrně často, čerstvá zkušenost z jižní Moravy přinesla něco kvalitativně nového. Síla větru a následný obraz zkázy se podobaly těm nejhorším zkušenostem ze zemí, kde jsou tornáda obvyklým jevem. Pro Česko je to zkušenost, s níž se teď musí učit žít.

Atmosféra podpory

Moravské tornádo neznamená, že se máme brzy bát dalších. Nese ale zprávu, že opakování podobných událostí není ani u nás vyloučené. Rotující vítr vzniká při střetnutí teplého a studeného vzduchu. Vytváří vír, který směrem dolů…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte