Hledání léčby Alzheimerovy choroby je příběhem tápání ve tmě. Aktuálně se objevily dva záblesky světla, rozbřesk je ale – zdá se – ještě daleko.

Začátkem června byl ve Spojených státech poprvé po téměř dvacetiletém výzkumu schválen nový lék proti nemoci, kterou celosvětově trpí desítky milionů lidí. Preparát Aduhelm (též aducanumab) firmy Biogen má pohnutou historii: v klinických testech si nevedl nijak oslnivě a zdálo se, že jej postihne stejný osud jako řadu jeho předchůdců; firma nad ním na jaře 2019 zlomila hůl s tím, že nefunguje. Pak ale změnila názor a přece jen požádala úřady o schválení.

Lék nepochybně čistí mozek pacientů od takzvaných beta-amyloidových plaků, které mohou být příčinou nemoci. Jsou-li jí doopravdy, to ovšem nevíme – mohou totiž být také pouze jejím projevem. A pokud jde o příznivý vliv nového léku na zdravotní stav nemocných, jistý efekt ukázala jen jedna ze dvou klíčových klinických studií, ovšem až po zahrnutí nových dat, která v původní analýze nebyla. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nakonec dal Aduhelmu zelenou s tím, že během následujících devíti let musí prokázat svou užitečnost, tři experti FDA ale na své funkce kvůli verdiktu rezignovali a jeden jej nazval nejhorším rozhodnutím úřadu za mnoho let.

Je to výsledek neveselé situace, v níž se výzkum Alzheimerovy choroby nachází. Nelze vyloučit, že jsme se posledních dvacet let ubírali slepou uličkou a na jejím konci zjistíme, že vyčistit mozek od amyloidu sice umíme, nemoc to…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte