Po čtyřech letech divoké vlády Donalda Trumpa může autor komentáře o první cestě jeho nástupce do Evropy narazit na problém, o čem vlastně psát. Joe Biden nejspíš své spojence z demokratických zemí na summitu G7 nepřekvapí výhrůžkami či novými obchodními překážkami a svým kolegům v NATO nepohrozí odchodem Spojených států ze společného vojenského paktu. Dokonce možná ani žádného ze světových vůdců fyzicky neodstrčí ve snaze dostat se před hledáčky novinářských kamer jako první. Zdánlivá „nuda“ první velké Bidenovy zahraniční cesty je samozřejmě do jisté míry vítaná. Věci se vrací do starých kolejí, alespoň v tom smyslu, že se demokratičtí spojenci skutečně navzájem za spojence považují. Biden přijíždí s heslem „Amerika je zpět“, většina dnešních lídrů měla během jeho dlouhé politické kariéry možnost se s ním osobně seznámit, nikdo nepochybuje o tom, že dnešní americký prezident považuje transatlantické vazby za klíčové a staví demokratické státy do ostrého hodnotového protikladu se stále asertivnějšími autoritářskými režimy v Rusku a Číně.

Nikdo vlastně moc nepochybuje ani o tom, že se spojenci na mnohém shodnou i v konkrétnější rovině. Globální změna klimatu je skutečně tématem, které chtějí řešit všichni, a Biden si rozhodně nepohrává s jeho popíráním. Tématem setkání vyspělých zemí G7 bude také globální vakcinace proti chorobě covid-19, zúčastněné státy se v pátek zavázaly nabídnout zemím třetího světa bezplatně miliardu dávek. Společné vidění světa se projevilo již…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte