sebek

Těše se plnému zdraví, přišel ve svých 85 letech na rutinní prohlídku u svého praktického lékaře. Lékař provedl fyzikální vyšetření a pojal podezření, že má výduť aorty. Pokud praskne, může způsobit i smrt. Odeslal ho tedy na vyšetření ultrazvukem, které výduť vyloučilo. Zato se objevila drobná abnormalita na slinivce, kterou bylo možné považovat za rakovinové bujení. Šel tedy na vyšetření CT, které potvrdilo, že slinivka je zdravá. Ale v játrech radiologové objevili podezřelé ložisko, kvůli kterému podstoupil jaterní biopsii. I ta vyšla negativní. Jednalo se o nezhoubný cévní útvar. Bohužel při biopsii došlo k probodnutí sousedící cévy většího kalibru, která s ložiskem souvisela. Proto byl hospitalizován. Dostal celkem deset krevních převodů. Pro silné bolesti dostal morfin a v kombinaci s klidem na lůžku přišla močová inkontinence. Nakonec nezemřel, i když mohl.

Jak moc lékařské péče už je příliš? V latině primum non nocere, v angličtině first do no harm a česky především neškodit by mohlo také znamenat, že jedním z nejlepších preventivních opatření může být lékařské péči se úplně vyhnout. Minimálně tedy té zdánlivě přepečlivé, zejména technicistní. Mezi nejčastější preventabilní škody způsobené medicínou patří infekční komplikace zapříčiněné zavlečením infekce do krevního řečiště, zápaly plic, infekční komplikace v chirurgické ráně či infekce močové. Dále jsou to stranové záměny zejména při chirurgických intervencích typu „vyndali jsme vám…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 73

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte